Skip to content
Powrót

Jak pozostać w HR, mimo likwidacji stanowiska?

Świat stale przyspiesza, teraz dodatkowo poganiany pandemiczną gorączką. Przez ten pęd nie wiemy, czy TO nastąpi w perspektywie kilkudziesięciu lat, czy nawet lat kilkunastu. Ale nastąpi niechybnie. „TO”, to znaczy co? W Stanach Zjednoczonych zostanie zlikwidowanych 90% etatów dla asystentów human resources. A my (w Polsce) to niby gorsi? Albo raczej lepsi?

Informacje o zagrożeniu likwidacją poszczególnych zawodów dostępne są na witrynie Will Robots Take My Job. Wraz z upływem czasu wskaźniki procentowe rosną. Kiedy ja sprawdzałam, dla stanowiska human resources assistants, except payroll and timekeeping zagrożenie likwidacją stanowiska wynosiło właśnie 90%, ale kiedy czytasz, może być 90,2 albo 92%. Detale w punktach procentowych są mniej istotne. Ważniejsze, że proces, którego się normalnie, po ludzku obawiamy, postępuje. Ale najważniejsze wydaje się to, iż liczby dobitnie pokazują, jak wysoką pozycję na liście stanowisk pracy do likwidacji zajmuje asystent HR.

Nie po raz pierwszy jednak proszę, żeby patrzeć na zagadnienie racjonalnie, na ile można bez emocji. Robotyzacja nie powoduje likwidacji stanowisk pracy. Robotyzacja powoduje likwidację zawodów. Zawodów, które stają się niepotrzebne; stanowisk, na których zadania może przejąć komputer. Z tej samej witryny dowiemy się, że prawdopodobieństwo utraty pracy przez menadżerkę lub menadżera HR (stanowisko: human resources managers) wynosi zaledwie 0,6%. Zatem? Jeśli lubisz pracę w HR i chcesz się w niej dalej realizować, to musisz przeskoczyć szczebel lub dwa wyżej. Ale żeby przeskoczyć, musisz dokonać jakościowego skoku kompetencyjnego. I możesz to zrobić szybciej, niż Ci się wydaje. To kolejny argument, poza dążeniem do zwiększenia efektywności, żeby zająć się automatyzacją procesów w HR. Argumenty, którymi powinien zainteresować się każdy menadżer HR, czy HR business partner przedstawiłam we wpisie o pochwale spychoterapii, czyli dziejowej konieczności zatrudnienia w służbie HR cyfrowego asystenta.

Każdy pracownik HR, niezależnie od stanowiska i rodzaju współpracy (dział HR w firmie, agencja doradcza, a nawet niezależny konsultant) uzyska ważne wskazanie, gdy odwróci procenty z witryny „Czy robot zabierze mi robotę”. Przecież dziewięćdziesięcioprocentowe zagrożenie likwidacją stanowiska asystenta HR oznacza, że robot może go zastąpić w 90% czynności z jego zakresu obowiązków! Zadania wykona szybciej, z mniejszym wskaźnikiem błędów, nie pójdzie na kwarantannę i na urlop macierzyński. W tym ostatnim przypadku możemy dodać: niestety. I dorzucić: Na tacierzyński też niestety nie pójdzie.

Dlatego każdy haerowiec powinien być świadomy cyfrowego potencjału i robotycznych narzędzi. Powinien potrafić wykorzystać je najlepiej jak to możliwe i wprowadzić w swoje obszary działania. Dlatego z pełnym przekonaniem, jak mogę gorąco zapraszam na webinarium Buduj zespół cyfrowo i z cyfrowym pomocnikiem.

Przekonaj się, że automatyzacja procesów także w dziale HR jest łatwiejsza do wprowadzenia niż się wydaje. Wypracuj przewagę konkurencyjną dla swojej firmy i zdobądź własną przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Poznaj możliwości software’owej robotyzacji, jej wpływ na efektywność organizacji i argumenty dla zarządu. Zostań biznesowym partnerem od cyfryzacji w HR. Najpierw zrekrutuj sobie robota, a potem zostań specjalistą od wyznaczania mu zadań – programowania go na Twój sukces. Pomożemy. I będziemy to robić ludzkim językiem https://amniscode.clickmeeting.com/937421646/register.

Do miłego zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *